Dekoracje świąteczne z rzeżuchą

Rzeżucha ma bardzo wiele zalet – jest nie tylko smaczna i zdrowa, ale jednocześnie bardzo łatwa w domowej hodowli. Zielone liście rzeżuchy doskonale sprawdzą się jako wielkanocna dekoracja. Wszystko to dlatego, że kiełki pieprzycy siewnej odznaczają się walorami dekoracyjnymi – rzeżuchę można z powodzeniem wykorzystać do przyozdobienia świątecznego stołu, ale oczywiście nie tylko.

Rzeżucha charakteryzuje się krótkim okresem wegetacji, dzięki czemu już w przeciągu kilku dni można wyczarować przepiękne dekoracje świąteczne z rzeżuchą. Wystarczy, że zaopatrzymy się w paczkę nasion rzeżuchy, watę lub ligninę (pieprzycę można również wysiewać na zwykłym ręczniku papierowym). To, w jakim rodzaju naczynia posadzimy rzeżuchę, zależy już wyłącznie od naszej wyobraźni.

Jednym z pomysłów na oryginalną dekorację wielkanocną z rzeżuchą może być wysianie jej nasion do wydmuszek. Wystarczy, że przygotujemy kilka skorupek po jajkach, a następnie wyścielimy je watą lub ligniną. Na nasączoną wodę watą wysiewamy równomiernie nasiona. Już po około trzech dniach nasiona zaczną kiełkować, a po dziesięciu na naszym stole będzie mogła pojawić się zielona rzeżucha w skorupkach.

Z rzeżuchy można tworzyć właściwie dowolne kompozycje. Wszystko zależy od tego, w jaki kształt wysiejemy nasiona. Talerz lub półmisek możemy także odwrócić do góry nogami, obłożyć watą i obsypać nasionami. W ten sposób powstanie nam malowniczy zielony pagórek z rzeżuchy, który także można postawić na świątecznym stole.

Równie ciekawym pomysłem na wielkanocną dekorację mogą być stroiki z rzeżuchą. Rzeżuchę możemy wysiać do dekoracyjnej miseczki, a po wykiełkowaniu nasion można ją dowolnie udekorować, na przykład kolorowymi pisankami na patyczkach, żółtymi kurczaczkami, zajączkami czy wielkanocnymi barankami. Możemy też naczynie z rzeżuchą przewiązać dekoracyjną tasiemką.

Na świątecznym stole może także pojawić się oryginalnie wyglądająca rzeżucha w słoiku lub wazonie. Równie niebanalnie będzie prezentować się rzeżucha w opakowaniach po jajkach. Do takiego opakowania można włożyć też wydmuszki z wyhodowanymi kiełkami rzeżuchy. Tego rodzaju dekoracje również można dodatkowo ozdabiać w dowolny sposób. Rzeżucha będzie bardzo ładnie prezentować się nie tylko w skorupkach jajek, ale także we wszelkiego rodzaju szklanych naczyniach oraz w białej porcelanie.

Dekoracje wielkanocne z rzeżuchą będą z całą pewnością bardzo miłym dodatkiem w trakcie świątecznego śniadania. Warto też dodać, że rzeżucha kryje w sobie wiele cennych soli mineralnych oraz witamin, dlatego warto ją potraktować jako smaczny i pełnowartościowy dodatek, a nie tylko jako wielkanocną ozdobę.